Pro doložení důležitosti takové činnosti si dovolím zopakovat citaci již zde zmiňovaného Jiřího Rudolfa:
"Vědecko-technické zájmové vzdělávání je oblast, která výrazně profiluje zájem dětí již od základní školy a měla by být integrální součástí vzdělávání stejně tak jako zájmové umělecké a sportovní vzdělávání."
Automaticky se vnucuje myšlenka, jak je takové totální ignorování alespoň základní vědecko technické osvěty v průmyslové zemi jaku Česko je, ze strany oficiálních institucí možné! Název osvěta je namístě, protože o nějakém systémovém vzdělávání tady vůbec nemůže být řeč, naopak přístup státu není ani nesystémový a vypadá spíše jako systémové potírání technického vzdělávání. Příkladem k zamyšlení v tomto směru jsou postřehy a diskuse k jedné akci zaměřené na děti a jejích zájmové vzdělávání.
Proto je tento zdarma dostupný vzdělávací kurz Receptář malého modeláře o to více vzácnou výjimkou. Seriál výukových materiálů s návody a plánky pro děti ve věku 6-10 let je určen pro společnou práci dětí s rodiči, prarodiči nebo učiteli. Tento společně strávený čas, který takto dospělí dětem věnují bude mnohonásobně zůročen v jejích budoucím rozvoji a to včetně toho profesního.
Pojďme se podívat co je obsahem a jaké jsou přínosy těchto ucelených vzdělávacích materiálů.
Zde jsou alespoň některé přínosy tohoto technického mini kurzu pro budoucí rozvoj dětí:
- Děti se pod dohledem dospělého naučí technickému a tvořivému myšlení, sytematické a postupné práci a jejímu plánování.
- Naučí se základním manuálním dovednostem a práci s různýmí materiály a nářadím.
- Osvojí si různé základní technologické postupy jako je například dělení a spojování různých materiálů pomoci různých postupů a nářadí.
- Děti pochopí že každý materiál ma různé fyzikální vlastnosti a hodí se tak k různým účelům.
- Naučí se chápat a číst základní jednoduchou technickou dokumentaci a pochopit její účel.
- Rovněž se naučí základním pravidlům používaným při záznamu reálného světa a předmětů v něm, pomoci grafického vyjádření ve 2D rovině na technických výkresech.
- Osvojí si technické termíny a názvosloví, musí porozumět technickým návodům a tak se učí lépe komunikovat, zvládnou nejenom lépe porozumět textům, ale rovněž se přesněji a srozumitelněji vyjádřit.
Všechny modely z tohoto seriálu mají k dispozici stručný návod, včetně foto návodů a plánek vysřihovánky nebo plánek pro stavbu zdarma, volně ke stažení v PDF.
2. papírové letadlo ARROW2
3. vystřelovací modely Fanda a Ferda
Kromě zdarma dostupné vystřihovánky z papíru budou dalším použitým materiálem dřevěné špejle.
4. házecí kluzák Béda
Dalším použitým materiálem jsou pěnové desky například z boxu na jídlo.
5. varianty kluzáku Béda + Varieze
Varianty kluzáku Béda jak v koncepci konstrukce, tak materiálů pro stavbu. Kluzák Varieze je zajímavý svou koncepcí tzv. kachního uspořádání nosných ploch.
6. kluzák μAdam
Kluzák kompletně stavěn z balsového dřeva, ale je možné rovněž stavět ze špejlí a papíru.
7. házedlo mini Adam
Kluzák s konstrukčním křídlem potaženým papírem
8. model poháněný gumovým svazkem μ Easy
Jednoduchý celobalzový model s pohonem gumou.
Celý seriál je jednoduchým průvodcem jak děti naučit základům technického myšlení a taktéž základní manuální zručnosti a předpokládá, že děti metodicky povede někdo zkušenější.
Drobným nedostatkem celého materiálu je, že tento dohled musí být obeznámen s využívanýmí postupy a prácí s materiály a nářadím a musí jako mentor mít alespoň povědomí o využívaných dovednostech. Uplně základní dovednosti jako střihání nůžkami nebo řezání lámacím nožem má nejspíše asi každý z dospělých, ovšem o broušeni nebo řezání balsy, nebo potahování křídla papírem to už platit nebude. Nejsou to ale dovednosti ke kterým by nešlo najít v internetové době podrobné návody.
Co z tohoto výukového materiálu není zcela zřejmé, ale je v dnešní konzumní době nesmírně důležité, je následující fakt, že učí děti znát hodnotu vlastních znalostí, že jejich vlastní schopnosti, kreativita a dovednosti jim umožní vytvářet vysoce kvalitní a hodnotné věci, které si nelze nikde jinde pořídit tupě jako konzument ani za peníze.
1 komentář:
Veľmi vydarený seriál článkov, vďaka za to!
Okomentovat